Izvješće ravnatelja o radu Ustanove za sveobuhvatnu skrb o pripadnicima 1. gardijske brigade "Tigrovi" i Jedinice za posebne namjene MUP-a RH Rakitje u 2024. godini
1. OSNOVNI PODACI O USTANOVI
Ustanova za sveobuhvatnu skrb o pripadnicima 1. gardijske brigade "Tigrovi" i Jedinice za posebne namjene MUP-a RH Rakitje
Sjedište: Stari Hrast 55, Rakitje, 10431 Sveta Nedelja
Skraćeni naziv: Ustanova za sveobuhvatnu skrb „Tigrovi“
OIB: 50296913346
Pravni oblik: ustanova
Osnivački akt: Ugovor o osnivanju ustanove od 13. 4. 2016. godine.
Osnivač: Grad Zagreb
2. DJELOKRUG RADA USTANOVE
Ustanova za sveobuhvatnu skrb „Tigrovi“ je osnovana Ugovorom o osnivanju Ustanove za sveobuhvatnu skrb o pripadnicima 1. gardijske brigade „Tigrovi“ i Jedinice za posebne namjene MUP-a RH Rakitje koji je sklopljen između Grada Zagreba i Udruge Tigar 90/91 Rakitje 13. travnja 2016. godine.
Ustanova je upisana u sudski registar Trgovačkog suda u Zagrebu 29. lipnja 2016. godine.
Osnivačka prava nad Ustanovom ima Grad Zagreb kao osnivač, a osnivačka prava i dužnosti u ime Grada Zagreba obavlja Gradska skupština Grada Zagreba i gradonačelnik Grada Zagreba.
Upravno vijeće Ustanove, na svojoj prvoj sjednici, 2. veljače 2018. godine donijelo je Statut Ustanove kojemu je Gradska skupština Grada Zagreba dala suglasnost 26. veljače 2018. godine.
Ustanova obavlja poslove iz svog djelokruga rada propisanim Statutom Ustanove.
Djelokrug rada Ustanove je:
- pružanje stručne pomoći u prevladavanju poteškoća pripadnika 1. gardijske „Tigrovi“ i Jedinice za posebne namjene MUP-a RH Rakitje i članova njihovih obitelji te drugih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (u daljnjem tekstu: korisnici)
- prevencija poteškoća korisnika u obiteljskom i društvenom okruženju
- savjetovanje s referentnim centrom za pomoć korisnicima pri ostvarivanju svih prava osiguranje privremenog smještaja korisnicima za potrebe liječenja, učenja ili ostvarivanja prava, te u slučaju nemogućnosti stambenog zbrinjavanja u iznimno teškim socijalnim uvjetima
- provođenje radionica i ostalih oblika druženja korisnika s ciljanom tematikom
- provođenje rekreativno-sportske djelatnosti za korisnike
- organiziranje druženja, raznih sportskih i kulturnih događanja korisnika
- organiziranje posjeta učenika, studenata i ostalih zainteresiranih skupina radi edukacija o Domovinskom ratu
- razvoj socijalnih, komunikacijskih, kognitivnih vještina korisnika
- ostale djelatnosti utvrđene Statutom Ustanove, koje služe za obavljanje navedenih djelatnosti.
Zgrada Spomen doma Udruge Tigar 90/91 Rakitje na adresi Rakitje, Stari hrast 55, površine 768 m2, izgrađena je na nekretnini u vlasništvu Republike Hrvatske, označenoj kao katastarska čestica 4166/2, katastarska općina Rakitje, ukupne površine 16237 m2, na temelju Ugovora o osnivanju prava građenja u korist Udruge Tigar 90/91 Rakitje od 14. rujna 2007. u svrhu izgradnje Spomen doma Udruge Tigar 90/91 Rakitje.
Na temelju Ugovora o korištenju poslovnog prostora Spomen doma Udruge Tigar 90/91 Rakitje od 15. ožujka 2019. i Aneksa Ugovoru o korištenju poslovnog prostora Spomen doma Udruge Tigar 90/91 Rakitje od 30. travnja 2019., Udruga Tigar 90/91 Rakitje svoje prostore Spomen doma Tigar u Rakitju ustupila je na korištenje Ustanovi. Uporabna dozvola je dobivena 29. 10. 2018. godine.
Ustanova na prvom katu Spomen doma samostalno koristi 8 smještajnih jedinica za korisnike, 3 prostorije koje služe kao uredski prostor i 1 prostoriju koja služi kao skladište. Prostoriju za sastanke i okupljanje na prvom katu Spomen doma Ustanova i Udruga koriste zajednički. Smještajne jedinice za korisnike su opremljene s ležajevima, namještajem, klimatizacijskom jedinicom te svaka smještajna jedinica ima vlastiti sanitarni čvor.
U prizemlju Spomen doma Ustanova i Udruga zajednički koriste: konferencijsku dvoranu, restoran s terasom, kuhinjski blok i ostale prostore i prateće sadržaje kao što su sanitarni čvorovi, hodnici, servisni prostori te vanjski prostor Spomen doma zajedno s parkiralištem.
3. OPREMANJE USTANOVE U 2024. GODINI
STRUČNO USAVRŠAVANJE ZAPOSLENIKA
Za potrebe stručnog usavršavanja zaposlenika Ustanove za sveobuhvatnu skrb „Tigrovi” u 2024. godini financijska sredstva utrošena su za radionice i webinare za zaposlenike na temu:
• Aktualnosti u radnom pravu,
• Nove evidencije radnog vremena, novi rokovi čuvanja dokumentacije i aktualnosti,
• Ugovor o radu - sklapanje i raskid, utvrđivanje plaće, pripreme za sastavljanje financijskih izvještaja,
• primjena novog pravilnika o računovodstvu i računskom planu,
• Edukacija uloga stručnog povjerenstva u planiranju nabave, definiranje predmeta nabave, priprema tehničkih specifikacija, jednakovrijednosti, sukob interesa,
• obračun plaća i primjena poreznih propisa od 1. 1. 2025., te
• edukacija svih zaposlenika na temu upotreba Microsoft office alata u uredskom poslovanju.
UREDSKI MATERIJAL I OSTALI MATERIJALNI RASHODI
Za potrebe Ustanove za sveobuhvatnu skrb „Tigrovi” u 2024. godini financijska sredstva utrošena su na nabavu uredskog materijala za potrebe uredskog poslovanja te materijal i pribor za pružanje prve pomoći.
U postupku jednostavne nabave upućen je poziv za dostavu ponude prema tri gospodarska subjekta za predmet nabave pribor i sredstva za pranje, čišćenje i ostala sredstva za opću higijenu te je odabran najpovoljniji gospodarski subjekt.
Za predmet nabave toneri za laserske pisače u postupku jednostavne nabave upućen je poziv prema tri gospodarska subjekta te je nakon pregleda pristiglih ponuda odabran najpovoljniji gospodarski subjekt. Nabavljeni su originali toneri u boji za laserske pisače koji se koriste u svakodnevnom uredskom poslovanju.
MATERIJAL I SIROVINE
Za potrebe pripreme obroka koji se pružaju korisnicima na privremenom smještaju u Ustanovi za sveobuhvatnu skrb „Tigrovi” (doručak, ručak i večera) nabavljene su namirnice za pripremu hrane tijekom cijele godine. Nabavljali su se razni prehrambeni proizvodi i bezalkoholna pića, mlijeko i mliječni proizvodi, voće, povrće i srodni proizvodi, proizvodi životinjskog podrijetla, meso i mesni proizvodi, te kruh i krušni proizvodi.
MATERIJAL I DIJELOVI ZA TEKUĆE INVESTICIJSKO ODRŽAVANJE
Za potrebe redovnog održavanja Ustanove „Tigrovi” nabavljeni su građevinski materijali i dijelovi kao što su: šper ploče, drenažne cijevi, građevinske folije, flask za košnju trave, štapne pile, spremnici za gorivo, rubnjaci, vijci za grede, čavli, spojnice, suhi beton, betonske kocke i vezivi pijesak, klinovi, tiple za gips, limarija za krovište na sanitarnom čvoru te razni elektromontažni materijali.
SITNI INVENTAR
U 2024. godini nabavljene su potrepštine za računala, programski paketi, mobilni telefon, skladišne police za opremanje skladišnog prostora. Za potrebe korisnika te uredske prostore nabavljeni su rolo komarnici koji su postavljeni na prozorima. Zbog potrebe povećanja skladišnog prostora nabavljene su kutne police. Za opremanje soba korisnika nabavljena je posteljina, potrepštine za glazbenu i keramičku radionicu i oprema za pčelarstvo.
USLUGE TEKUĆEG I INVESTICIJSKOG ODRŽAVANJA
Za potrebe usluga tekućeg i investicijskog održavanja Ustanove „Tigrovi” provedene su usluge zamjene platna na biljaru, obavilo se čišćenje kuhinjske nape i ventilacije, separatora, izvršene su obavezne godišnje mjere dezinfekcije, deratizacije i dezinsekcije. Izvršen je servis vatrodojavne centrale, popravak caffe aparata i perilice suđa, te servis fotokopirnog Cannon pisača.
Obavljen je obavezni godišnji servis vatrogasnih aparata, provedena su obvezna godišnja tehnička ispitivanja kao što su: ispitivanje vanjske hidrantske mreže, vatrodojave, protupanične rasvjete, tipkala za isključenje električne energije, električnih instalacija i ispitivanje dizala.
Obavljen je servis traktorske i motorne kosilice, motora na ražnju i ostalih uređaja.
Izvršeni su zemljani, elektroinstalacijski, elektromontažni, betonski, zidarski te radovi nasipavanja i pridobivanja zemljišta.
Izvršena je usluga postavljanja rolo komarnika po prozorima soba korisnika, ureda i kuhinje.
KOMUNALNE USLUGE
Izvršena je godišnja obavezna usluga održavanja peći i dimnjaka na temelju koje se izdaje stručni nalaz koji služi kao dokaz o ispravnosti dimovodnih objekata i postrojenja za loženje. Dva puta godišnje izvršene su obavezne usluge 3D mjera.
ZAKUPNINE I NAJAMNINE
Za potrebe obavljanja službenih poslova i prijevoza korisnika na privremenom smještaju naručena je usluga kratkoročnog najma motornog vozila, te usluge najma autobusa zbog obilježavanja raznih obljetnica pogibije hrvatskih branitelja tijekom Domovinskog rata.
NABAVA DUGOTRAJNE IMOVINE U 2024. GODINI.
UREDSKA OPREMA I NAMJEŠTAJ
Nabavljen je novi multifunkcijski uređaj HP Color LaserJet Enterprise M480f MFP A4 color laser 27ppm za potrebe uredskog poslovanja, stolno računalo i dva prijenosna računala za potrebe zaposlenika.
KOMUNIKACIJSKA OPREMA
U postupku jednostavne nabave upućen je poziv za dostavu ponude prema tri gospodarska subjekta za predmet nabave komunikacijska oprema za potrebe Ustanove „Tigrovi”. Nakon pregleda pregleda pristiglih ponuda odabrana je najpovoljnija ponuda.
Nabavljena je komunikacijska oprema za potrebe Ustanove „Tigrovi” koja se sastoji od niza komponenti, a koja će služiti zbog uspostave, sigurne i funkcionalne mrežne infrastrukture.
MEDICINSKA I LABORATORIJSKA OPREMA
U 2024. nabavljen je automatski vanjski defibrilator.
UREĐAJI, STROJEVI I OPREMA ZA OSTALE NAMJENE
Nabavljen je uređaj za preradu ostataka hrane, čistač šikare, motorna pila, sakupljač-pometač i Makita set alata.
PRIJEVOZNA SREDSTVA U CESTOVNOM PROMETU
U postupku jednostavne nabave upućen je poziv za dostavu ponude prema tri gospodarska subjekta za predmet nabave bicikli za potrebe Ustanove „Tigrovi”. Nakon pregleda pristiglih ponuda odabrana je najpovoljnija pristigla ponuda. Nabavljeno je 8 bicikala za potrebe Ustanove „Tigrovi”.
4. SKRB O KORISNICIMA I AKTIVNOSTI
Člankom 6. Statuta Ustanove za sveobuhvatnu skrb „Tigrovi“ propisane su djelatnosti od kojih neke obuhvaćaju i područje djelatnosti socijalne skrbi:
- pružanje stručne pomoći u prevladavanju poteškoća korisnika
- prevencija poteškoća korisnika u obiteljskom i društvenom okruženju
- savjetovanje s referentnim centrom za pomoć korisnicima u ostvarenju njihovih prava
- osiguranje privremenog smještaja korisnicima za potrebe liječenja, učenja ili ostvarivanja prava te u slučaju nemogućnosti stambenog zbrinjavanja u iznimno teškim socijalnim prilikama
- provođenje radionica i ostalih oblika druženja korisnika s ciljanom tematikom
- razvoj socijalnih, komunikacijskih, kognitivnih i drugih vještina korisnika
U 2024. zasebno je vođena evidencija korisnika privremenog smještaja s naznačenim osobnim podacima, periodom i svrhom smještaja (liječenje, edukacija, ostvarivanje prava, teške socijalne prilike) te evidencija korisnika boravka kroz programe, radionice i aktivnosti. Također, vodi se evidencija korisnika s kojima se provelo savjetovanje i pomoć u ostvarivanju prava i usluga, a nisu korisnici privremenog smještaja niti boravka.
U 2024. održano je 15 sjednica Stručnog povjerenstva za odobravanje privremenog smještaja korisnika u Ustanovi. Stručno povjerenstvo za odobrenje privremenog smještaja korisnika u Ustanovi ima 5 članova:
- dva stručnjaka medicinske struke/psihijatra
- jedan član Povjerenstva imenovan od strane Upravnog vijeća
- dva stručna radnika Ustanove
Neposrednim ili telefonskim i elektroničkim putem zainteresiranim osobama je osigurano pravo na pristup informacijama što je sukladno javnosti rada Ustanove i dio obveze Službenika za informiranje. Potencijalnim korisnicima se pružaju informacije o Ustanovi, načinu rada, načinu predaje zahtjeva, karakteristikama smještaja, stanju predmeta i sl. što je sukladno javnosti rada Ustanove.
Korisnicima se pruža pomoć pri ostvarenju prava i socijalnih usluga na temelju Zakona o socijalnoj skrbi (doplatak za pomoć i njegu, osobna invalidnina, zajamčena minimalna naknada, trajni ili privremeni smještaj) te Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji (jednokratne novčane pomoći, naknada za nezaposlene hrvatske branitelje, stambeno zbrinjavanje, prava iz mirovinskog sustava, HRVI status, sistematski pregledi, zdravstvena zaštita, stacionarna medicinska rehabilitacija, smještaj i dr.) kroz suradnju s Ministarstvom hrvatskih branitelja, središnjicom i Područnim jedinicama, Domom hrvatskih veterana, uredima za branitelje, jedinicama lokalne i regionalne samouprave, koordinatorima hrvatskih branitelja, Crvenim križem, obiteljskim liječnicima, centrima za socijalnu skrb, HZZO-om, HZMO-om. Tako je u 2024. za 54 hrvatska branitelja i/ili članove njihovih obitelji pružena usluga savjetovanja i pomoć u ostvarenju prava. Za 47 hrvatskih branitelja je pružena pomoć pri upućivanju na sistematski pregled putem Ministarstva hrvatskih branitelja.
Uslugu privremenog smještaja u Ustanovi za sveobuhvatnu skrb „Tigrovi“ u 2024. koristilo je 79 osoba, od toga 63 muškarca i 16 žena hrvatski branitelji i članovi njihovih obitelji. Realizirano je 1850 noćenja.
Na sjednicama Stručnog povjerenstva za odobravanje privremenog smještaja korisnika u Ustanovi donosi se mišljenje i preporuka dok konačnu odluku povodom zahtjeva za privremeni smještaj donosi ravnatelj Ustanove. Lista čekanja nije izrađena jer smještajni kapaciteti nisu maksimalno popunjeni. Sklapa se ugovor o korištenju usluge privremenog smještaja u Ustanovi za sveobuhvatnu skrb „Tigrovi“ kojim se reguliraju prava i obaveze Ustanove i korisnika. Za korisnike privremenog smještaja vrši se prijava boravišta putem aplikacije za one koji su koristili uslugu u trajanju dužem od 3 mjeseca (sukladno Zakonu o prebivalištu NN 144/12, 158/13) ili za one korisnike koji su kraće boravili na privremenom smještaju, a kojima je prijava boravišta bila značajna za ostvarenje prava (npr. sanitetski prijevoz).
Najčešći razlozi privremenog smještaja su u svrhu ostvarenja prava i liječenja. Pojedini korisnici su u više navrata boravili na privremenom smještaju zbog potrebe višekratnog liječenja (kemoterapija, učestale kontrole i sl.). Pojedini zahtjevi za privremeni smještaj pristižu nepotpuni što zahtjeva dodatni angažman u kompletiranju zahtjeva.
Značajan je broj pristiglih zahtjeva osoba koje su u potrebi za smještajem, a ujedno su palijativni i/ili psihijatrijski pacijenti (paranoidna psihoza, shizofrenija, psiho organske promjene, ovisnosti, višestruke fizičke poteškoće) što zahtjeva medicinsku skrb, prilagodbu prehrane, nadzor nad uzimanjem propisane terapije i 24/7 nadzor službene osobe), a kojima Ustanova s obzirom na ustroj nije u mogućnosti pružiti adekvatnu skrb. Zdravstveno stanje korisnika često zahtjeva prilagođenu prehranu (dijetalna, žučna, dijabetička i sl.). S korisnicima privremenog smještaja ponedjeljkom se provode tjedni tematski sastanci (potrebe prijevoza, novosti u osobnim pitanjima, potreba nabavke lijekova, pravila kućnog reda, novosti u epidemiološkim mjerama, jelovnik i sl.). Oni korisnici kojima to zdravstveno stanje dopušta, sudjeluju u održavanju vlastitih stambenih jedinica. Za korisnike na privremenom smještaju izrađuje se osobni karton s pripadajućom socijalnom dokumentacijom (socijalna anamneza, individualni plan promjene, službene bilješke o zapažanjima te izvršenim savjetovanjima i intervencijama, mišljenja i preporuke iz kojih je vidljiv tijek tretmana i bitna postupanja u interesu korisnika). Poslovi vezani uz prijem i adaptaciju korisnika na privremenom smještaju uključivali su upoznavanje korisnika s novom sredinom (snalaženje u prostoru, upoznavanje s drugim korisnicima i osobljem, upoznavanje s Kućnim redom Ustanove, savjetovanje i pomoć u prilagođavanju na novu sredinu, upoznavanje i prilagodba na epidemiološke mjere). Korisnici na privremenom smještaju su se pratili i usmjeravali na određeni tip aktivnosti, sudjelovali su u osmišljavanju i organizaciji programa te im je pružana savjetodavna pomoć u rješavanju statusnih pitanja i ostvarenju prava.
Evaluacija planova i programa vrši se mjesečno. Prati se dinamika svakodnevnog života korisnika, učinak provođenje slobodnog vremena te realizacija ciljeva u zadanim rokovima postavljenih individualnim planom. Nakon otpusta korisnika iz programa privremenog smještaja izrađuje se završno izvješće. Naglasak je na zaštiti osobnih podataka i poštivanju privatnosti korisnika uz individualni pristup. Korisnici Ustanove aktivno sudjeluje u kreiranju i provedbi programa. Prilikom individualnog rada s korisnicima koriste se razne tehnike savjetovanja kao što su: reflektiranje, parafraziranje, osnaživanje, podrška i konfrontiranje.
Za one korisnike koji nemaju vlastiti osobni automobil tijekom 2024. Ustanova je osigurala usluga prijevoza 67 puta (radi ostvarenja prava, zdravstvene zaštite i uključenja u život lokalne zajednice).
Najčešći problemi s kojima se korisnici susreću je nedovoljna informiranost o pravima, nedostupnost službenih osoba u institucijama u kojima su predali zahtjeve (nedostatak informacija o statusu predmeta), veliki broj dokumentacije koju je potrebno prikupiti za podnošenje zahtjeva, financijske poteškoće (ovrhe i krediti, niska razina financijske pismenosti), duge liste čekanja za zdravstvene preglede, velike potrebe za rehabilitacijom u toplicama, narušeni obiteljski odnosi, niska razina senzibiliziranosti društva na probleme braniteljske populacije, nedostatna uključenost umirovljenih hrvatskih branitelja u društveni život i život lokalne zajednice.
Ustanova za potrebe svojih korisnika organizira brojne radionice s ciljem uključivanja hrvatskih branitelja u društvenu zajednicu. U radionicama Ustanove tijekom 2024. sudjelovala su 138 korisnika od toga 102 muškarca i 36 žena.
U 2024. godini održano je niz aktivnosti i radionica u sklopu Ustanove za sveobuhvatnu skrb „Tigrovi“, a neke i u suradnji s drugim udrugama i organizacijama.
Radionice na kojima redovno sudjeluju korisnici Ustanove su:
• biciklizam,
• pčelarska radionica,
• radionica keramike,
• kuharska,
• glazbena,
• likovna,
• biljarska,
• šah,
• belot,
• boćanje,
• streličarstvo,
• zidarska,
• vrtlarska,
• planinarsko – izletnička
Biciklizam
U 2024. godini održano je 19 biciklističkih maratona. Maratoni su održani povodom obilježavanja pogibije hrvatskih branitelja.
Radionica keramike
U 2024. godini održano je 35 radionica keramike. Na radionicama osim korisnika Ustanove za sveobuhvatnu skrb „Tigrovi“ sudjeluju i članovi Udruge za promicanje inkluzije Zagreb. Na radionicama je sudjelovao 21 muškarac i 16 žena.
Glazbena radionica
U 2024. godini iz sredstava Zagrebačke županije na temelju prijavljenog projekta „Tko pjeva, misli dobro“ nabavljeni su glazbeni instrumenti te je u rujnu pokrenuta glazbena radionica. Tijekom 2024. godine održano je 7 glazbenih radionica. Na radionicama je sudjelovalo 40 korisnika od toga 31 muškarac i 9 žena.
Zidarska radionica
U 2024. godini održane su 4 zidarske radionice, na kojima je sudjelovalo 20 korisnika.
Biljar
U 2024. godini održane su 3 biljarske radionice, na kojima je sudjelovalo 10 korisnika.
Šah
U 2024. godini održane su 4 radionice na kojima je sudjelovalo 10 korisnika.
Belot
U 2024. godini održane su 3 radionice belota, na kojima je sudjelovalo 18 korisnika.
Planinarsko – izletnička
U 2024. godini održane su 3 planinarske radionice na kojima je sudjelovalo 29 korisnika od toga 13 muškaraca i 16 žena.
Kuharska radionica
U 2024. godini održana je 41 kuharska radionica. Na radionicama je sudjelovao 51 korisnik od toga 44 muškarca i 7 žena.
Likovna radionica
U 2024. održano je 18 likovnih radionica. Na likovnim radionicama sudjelovalo je 30 korisnika od toga 14 muškaraca i 16 žena.
Pčelarska radionica
U 2024. godini održano je 10 pčelarskih radionica na kojima je sudjelovao 21 korisnik.
Domovinski rat – Josip Jović
Policijska akademija „Prvi hrvatski redarstvenik“ i Policijska škola „Josip Jović“ u suradnji s Udrugom „Tigar 90/91 Rakitje“ i Ustanovom za sveobuhvatnu skrb „Tigrovi“ od 2023. provodi projekt Domovinski rat – Josip Jović, namijenjen polaznicima Policijske škole „Josip Jović“. Projekt se iz faze pilot projekta razvio u projekt. Ciljevi projekta su edukacija budućih policijskih službenika, razvoj razumijevanja potreba i specifičnosti braniteljske populacije, komunikacijskih vještina u kontaktu s braniteljima te transformacija obrazaca percepcije ove skupine.
Ustanova za sveobuhvatnu skrb „Tigrovi“
Ravnatelj Ervin Škacan, v. r.